www.chripka.info | informace o typech chřipky (prasečí, ptačí), přiznacích chřipky a možnostech léčby a prevence

www.Chřipka.info

jak se účinně bránit chřipce

Ptačí chřipka: panika nebyla na místě

Před asi čtyřmi lety jsme poprvé byli přímými svědky epidemie tzv. ptačí chřipky. Média s hrůzou informovala o stovkách tisíc zvířat, jež musel být v zájmu jejího zastavení nemilosrdně vybita, vzpomínalo se na další slavné epidemie, jimiž lidstvo v minulosti prošlo. K žádné masové nákaze ale nakonec nedošlo. Podle britských vědců nás před nebezpečnou nákazou zachránil náš nos: jeho teplota 32 stupňů Celsia je totiž pro virus ptačí chřipky smrtící – přežít dokáže zatím pouze uvnitř těla ptáků, kde je asi o osm stupňů víc.

Po asi třech letech relativně „nenápadného“ šíření v asijských státech se silně patogenní kmen ptačí chřipky v říjnu 2005 dostává do Rumunska, Turecka a evropské části Ruska, o půl roku se nemoc rychle šíří mezi ptactvem – především labutěmi – i v dalších evropských zemích. Právě postižení migrujícího vodního ptactva je pro virus H5N1, který nemoc způsobuje, je pro šíření ptačí chřipky typické.

Jde tedy o virové onemocnění postihující ptactvo, které se ve výjimečných případech může přenášet i na některé savce. Celý průběh onemocnění je přitom poměrně prostý. Obvykle v těle nakaženého zvířete infekce proběhne bez jakýchkoliv příznaků, ale jen do té doby, není-li nakaženým zvířetem některý druh drůbeže (kam řadíme slepice, kachny, husy, krůty a krocany).

sponzorované odkazy

Potom se plně projeví infekční tvář nemoci – v nakažených chovech dochází k téměř stoprocentní úmrtnosti. K tomu přistupuje velice krátká inkubační doba, která napomáhá rychlému šíření nemoci – příznaky ptačí chřipky se u projevují během několika málo dní, maximálně do týdne.

Přestože epidemie ptačí chřipky ve srovnání s jinými riziky, jimiž jsme každý den vystaveni (jako je jízda autem, nebo naopak přecházení silnice), pro člověka nepředstavovala žádné zásadní ohrožení, v období nejrychlejšího šíření nemoci v řadách evropského ptactva lidé v obavách o svoje zdraví snadno podléhali panice. Podle lékařů přitom obavy nebyly úplně na místě.

K přenosu viru H5N1 dochází nejčastěji prostřednictvím trusu infikovaných ptáků, stejně jako těly uhynulých kusů. Člověk se nemocí může nakazit pouze během velice těsného kontaktu s infikovanými ptáky případně – samozřejmě méně často – i s jejich trusem a pařím. Pro ilustraci se v této souvislosti proto uvádělo, že nám geograficky nejbližší nakažení lidé spali s nemocnými zvířaty v jedné místnosti, případně bez jakékoliv úpravy popíjeli jejich krev.

Možnosti nákazy člověka ptačí chřipkou jsou tak skutečně úzké – jednak je samotný virus spolehlivě zničen při vystavení teplotám překračujícím 70 stupňů Celsia již po několika vteřinách, co je ale podstatnější, dosud nebyl popsán případ, kdy by se člověk nakazil přenosem infekce od volně žijícího ptáka! Stejně tak nebyla prokázána možnost přenosu infekce z jednoho člověka na druhého!

Což zároveň ale neznamená, že by například práce v některém drůbežářském provozu v němž došlo k propuknutí epidemie pro člověka představuje nějaké výraznější nebezpečí. Dodržuje-li člověk v tomto prostředí základní ochranná pravidla, je pravděpodobnost infikace ptačí chřipkou naprosto mizivá. Odpustí-li si člověk zbytečné kontakty s těly mrtvých ptáků, nebo tam, kde existuje podezření na nákazu, a nebude-li se hrabat v jejich trusu, peří a kurníku, není důvodu k obavám.

Podobné je to i v případě potravin – vyhýbání se drůbežímu masu v době zpráv o masivních úhynech je naprosto zbytečné. Veškeré potraviny dostupné na pultech našich obchodů jsou zcela bezpečné. Veterinární kontroly probíhají na několika vzájemně nezávislých úrovních, od vlastního chovu drůbeže, přes místa kde dochází k jejich dalšímu zpracování, až po příchod k obchodníkům. Kdo navíc nekupuje drůbeží maso a vejce k tomu, aby je pojídal syrové, ten navíc může být klidný již kvůli zmíněné citlivosti viru na vyšší teploty: 70 stupňů Celsia v jádře potraviny virus po jedné vteřině spolehlivě ničí.

Informace o chřipce
O chřipce víme vše. Máme pro vás podrobné informace o chřipce, o jejích příznacích, o možnostech prevence a léčby.
WWW tipy
Pokud máte nepříjemné problémy s hemeroidy, zkuste řadu osvědčených přípravků. V dnešní době je velmi moderní bělení zubů. Zkuste nabídku z eshopu, který vám poradí jak zhubnout. Řadu dívek i chlapců jistě zaujme léčba akné a obecně akné (akné léčba). Nejen mladí by si měli dávat pozor na pohlavní choroby. těhotenství týden po týdnu. Chcete mít krásný úsměv? Zkuste bělení zubů.